"Малотокмачанська гімназія" Малотокмачанської сільської ради

Історія закладу

Розвиток і освіта жодної людини не можуть бути дані або повідомлені. Кожний, хто до них долучається, має досягти цього власною діяльністю, власними силами, власним напруженням.
Ф.Дістервег

  • Освітянська діяльність в нашому селі веде початок з 1871 року, з заснування перших земських народних училищ, а в сучасних умовах здійснюється Малотокмачанською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів, що забезпечує надання повної загальної середньої освіти.
  • Наш навчальний заклад завжди спрямовував свої зусилля на виконання державних стандартів освіти, залишаючись вірним девізу школи: "За Батьківщину, Знання, Добро”.
  • За період існування середньої загальноосвітньої школи, а перший її випуск було здійснено у 1939 році, заклад випустив тисячі своїх вихованців, з яких 88 учнів нагороджені золотими і срібними медалями "За особливі успіхи у навчанні”.
  • Школа була ініціатором впровадження в життя ідеї створення навчально-виробничих комплексів в середніх освітніх закладах як невід’ємної частини не тільки освітньої, а й професійної підготовки своїх випускників.
  • В школі 30 років активно діє шкільний музей, експозиції якого розповідають про бойовий шлях ветеранів війни - наших односельчан, воїнів-визволителів 150 гвардійського протитанкового артилерійського полку, що звільняли наше село від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 року
  • До 130-річчя заснування навчальних закладів в селі Мала Токмачка музей, зусиллями педагогів, учнів, батьків поповнився новою експозицією, яка присвячена діяльності освітніх закладів в нашому селі.
  • Пошукова робота учнів школи в 2000-2001 році завершилась створенням "Історії освітньої діяльності в селі Мала Токмачка”. Колективна праця одержала високу оцінку науковців Запорізького державного університету, стала практичним посібником для учнів, педагогів школи, літописом історії нашого закладу, в якому кожен новий навчальний рік відкриває свою неповторну сторінку, примножує і розвиває традиції, започатковані попередніми поколіннями педагогів та вихованців нашої школи.
  • У вересні 2001 року завершена майже піврічна підготовча робота і проведено урочистості з нагоди 130-річчя з аснування закладів освіти в селі Мала Токмачка. Створена символіка школи: емблема, прапор, гімн нашого закладу.
  • 15 вересня 2001 року на території школи встановлено пам’ятний знак на честь цієї події.
  • У грудні 2001 року став до дії комп’ютерний центр школи, було здійснено його підключення до міжнародної інформаційної системи Інтернет.
  • Створення шкільного комп’ютерного центру дало можливість розпочати видання нашої шкільної газети "Дзвінок”. Сторінки шкільного часопису стали інформаційним довідником з питань навчально-виховної діяльності і життя школи, місцем висвітлення проблем закладу і шляхів їх вирішення.
  • В листопаді 2002 року відбулась прем’єра шкільного лялькового театру. Учні школи одержали можливість самореалізації і в цьому виді творчої діяльності.
  • В школі діє літературна студія "Надія”. В травні 2004 року членами студії, а це більше 30 учнів, створено і видано літературний альманах "Пролісок” з творчими доробками учнів школи.
  • Сім’я шкільних видань поповнилась журналами "Історичний вісник” та "Шкільний світ” – друкованими органами ради шкільного музею та методичного кабінету школи.
  • У 2003 році розпочала свою роботу шкільна художня студія "Веселий пензлик”
  • Традиційним є вагомий внесок учнів-спортсменів в скарбницю добрих справ школи. Більше року в школі працює філія Оріхівської ДЮСШ з важкої атлетики.
  • За ініціативою ради фізкультури школи у вересні 2004 року започатковано і проведено перший турнір з міні футболу на приз Героя Радянського Союзу С.Ю.Білого.
  • Наша школа. Саме так говорять про Малотокмачанську загальноосвітню школу I-III ступенів Оріхівського району Запорізької області учні, педагоги, батьки учнів, керівники установ, підприємств, організацій, розташованих на території села Мала Токмачка. Саме з цих слів починають свої виступи випускники школи різних років на традиційному щорічному вечорі зустрічі. Саме цими словами сповнена "Пісня про школу” - наш гімн.

Зроблене – результат спільних зусиль педагогів, учнів, в тому числі випускників школи, батьків, керівників установ та організацій села, владних структур, людей, не байдужих до освітянських питань нашого закладу.

Слово про Вчителя

Прекрасний педагог, ентузіаст, вмілий керівник та здібний організатор - таким лишається у пам’яті колег, колишніх учнів школи, жителів села Мала Токмачка Іван Йосипович Логвин, який очолював колектив нашого навчального закладу майже два десятиліття.

Початок трудової біографії Івана Йосиповича припадає на 1938 рік, коли у неповні 17 років він став учити сільських дітей грамоті. Він передавав свої знання дітям і вчився сам.

Призваний на дійсну військову службу, кремезний і сильний юнак потрапив на Чорноморський флот. У легендарному Севастополі його застала війна. 22 червня 1941 року фашистська авіація вже бомбардувала великий військовий порт. Червонофлотець Іван Логвин був учасником оборони цього славного міста, яка тривала 250 днів, свідком безприкладного героїзму і мужності радянських воїнів. Їхня 8 бригада морської піхоти Чорноморського флоту, де він був політруком роти, знаходилась на найгарячіших ділянках боїв. Свої спогади про події Великої Вітчизняної Іван Йосипович залишив у шкільному музеї під назвою «Чорне море моє…».

Саме тоді, у роки юності, обпалені війною, до нього прийшла зрілість. Пережив втрати бойових побратимів, двічі був поранений. Заслуги перед Вітчизною у роки війни відзначені орденом Вітчизняної війни II ступеня, медалями «За відвагу», «За бойові заслуги», «За оборону Севастополя».

Після війни, закінчивши педагогічний інститут, Іван Йосипович став учителем, здійснивши свою заповітну мрію. Був прихильником і провідником вічних істин – чесності, порядності, самовідданості, патріотизму, любові до дітей. Для Івана Йосиповича російська література, яку він викладав десятки років, була не просто навчальним предметом, а мистецтвом слова. Він належав до тих, хто називав літературу людинознавством за проблемність, аналітичність, проникнення до найпотаємніших глибин людської душі.

Очолюючи педагогічний колектив нашої школи з 1961 по 1985 рік Іван Йосипович реалізував себе і як прекрасний керівник. Школа була ініціатором впровадження в життя ідеї створення навчально-виробничих комплексів в середніх освітніх закладах, як невід’ємної частини не тільки освітньої, а й професійної підготовки своїх випускників. На базі закладу було проведено всесоюзний зліт трудових об’єднань старшокласників. У 1980 році наш заклад, поряд з іншими навчальними закладами на Україні, включився в реалізацію експерименту Міністерства освіти України по навчанню дітей з 6 річного віку. За ініціативою Івана Йосиповича було створено музей Бойової Слави 150 гвардійського протитанкового артилерійського полку, що звільняв село від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 року.

Значний вклад вніс Іван Йосипович у розбудову і зміцнення матеріальної бази закладу. При його активній участі та ініціативі, підтримці владних структур району, керівників підприємств і організацій села (Носенка А.М. – голови колгоспу «Перемога», Григоренка А.С. – начальника Оріхівської ВК №88) у 1979 році було побудовано нову двоповерхову споруду школи, реконструйовано комплекс трудового навчання.

Тридцять сім років поряд з Іваном Йосиповичем крокувала його дружина, товариш, колега - Ольга Аврамівна, яка віддала педагогічній діяльності 42 роки свого життя.

Сумлінна, творча праця Івана Йосиповича отримала високе визнання. До бойових нагород додались нагороди за педагогічну працю. Івана Йосипович нагороджений знаком «Відмінник освіти УРСР», «Отличник образования СССР», медалю А.С.Макаренка, численними грамотами і подяками.

Шкільні видання

Передмова до видання
«Нарису з історії села Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області»

Природним є бажання кожної людини знати свою історію, своє минуле, свої витоки. Створення «Нарисів з історії села Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області», не претендуючи на комплексність і вичерпність викладу історії села, є логічним завершенням тривалої дослідницької роботи учнів та педагогів школи з окремих аспектів його розвитку. Дослідження, охоплюючи майже двохсотлітній період історії, базується на великій кількості архівних матеріалів, більшість з яких вперше введено у документообіг. Матеріали Нарисів, особливо історіографічна складова, можуть стати базою до більш детального дослідження окремих сторінок історії села у подальшому, задовольнити пізнавальні інтереси мешканців села про його історію і традиції.

Передмова до видання
«Нарису з історії закладів народної освіти в селі Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області (1871 - 1917 р.р.)»

Історична освіта – складова частина формування свідомого громадянина суспільства. Історична освіта збагачена краєзнавчими знаннями про минуле свого краю – один з кроків до формування громадянина - патріота.

«Нарис з історії закладів народної освіти в селі Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області (1871 - 1917 р.р.)» створений і виданий у Малотокмачанській загальноосвітній школи I –III ступенів у 2001 році, являв собою першу наукову спробу дослідження сторінок історії нашого села, зокрема, становлення, розвитку освітньої галузі в селі Мала Токмачка.

Робота «Історія закладів освіти в селі Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області (1871-1917 рр.)» навчальний нарис, який дає можливість вивчити освітні аспекти нової шкільної дисципліни "Історія рідного краю” введеної в навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів Запорізької області у 2000-2001 навчальному році на прикладі конкретної території.